FAMILIAR – Znajomy

#RPGaDAY2019 – dzień 7

Życie potrafi odciągnąć nas od hobby. Dlatego staram się nadgonić wpisy które nie pojawiły się o czasie.

W tym odcinku tematem jest FAMILIAR. Najbardziej oczywistym tłumaczeniem powiązaniem z hobby mogą być nasi znajomi albo chowańce czyli stworzenia które poruszają się z naszą postacią. Ja jednak wolę zająć się pytaniem…

Are you familiar with the rules?

Jak dobrze znacie zasady gier w które gracie jako gracze? Czy jeśli jesteście mistrzami gry znacie zasady lepiej niż Wasi gracze? Mistrzowie Gry, jak dobrze znacie mechanikę prowadzonych przez siebie gier? Czy powinniśmy je znać? I co robić jeśli podczas sesji nie pamiętamy jakichś zasad?

Podręcznik służy do tego by z niego korzystać

Kiedyś już na ten temat pisałem. Nadal nie zmieniłem zdania w tej kwestii. I ciągle stosuję się do tego co mówię.

Nie ma nic złego w sięganiu po podręcznik w przypadku niejasności, szczególnie gdy poznajemy nowy system. Ale nawet gdy gramy długo to i tak w przypadkach problematycznych warto zaglądać do podręcznika.

Podręczniki do systemu który prowadzę mam zawsze pod ręką podczas sesji. Gdy zaczynam rozgrywkę w nowy system sięgam do nich bardzo często. Wiem, że to może niekiedy wybijać z rytmu, ale uważam, że jeśli poznamy zasady na początku to później w trakcie ich stosowania będziemy musieli zaglądać do nich coraz rzadziej. I to się sprawdza. Jeśli kilka razy przypomnimy sobie jak działa przebijanie pancerza, powalenie, atak mierzony to później pamiętamy już te zasady i nie musimy ciągle do nich wracać.

„Wymyśl zasadę na szybko, potem sprawdzimy jak się to robi”

Nie lubię takiego podejścia. Z doświadczenia wiem, że bardzo niewielu graczy czy mistrzów gry sięga po sesji po podręcznik by sprawdzić daną zasadę. Gdy problem pojawi się na następnej sesji jest rozwiązywany na szybko.

Takie podejście sprawia, że grupa nie uczy się systemu a gra w coś podobnego. Z takiego podejścia najczęściej tworzą się potem negatywne lub błędne opinie o danej grze. Gdy zaczynamy wchodzić w szczegóły zasad okazuje się, że ekipa grała inaczej, ma błędne zdanie o mechanice, uważa że każdy system jest taki sam i ma te same błędy.

Znaj zasady gry

Nawet jako gracz staram się poznać zasady gry w którą gram. Wypisuję sobie działanie moich umiejętności, talentów, atutów, akcji, czarów, sprzętu. Notuję sobie jak wyglądają mechanicznie działania które chcę wykonywać. Taka ściąga pozwala mi potem na płynniejszą grę i nie muszę na mistrza gry zrzucać obowiązku pamiętania mechaniki.

Bo odpowiedzialność za dobrą sesję nie spoczywa tylko na mistrzu gry ale też graczach. Nie muszą oni znać całości mechaniki, wystarczy by byli zaznajomieni z tymi elementami które dotyczą ich postaci. Już samo to znacząco wpłynie na szybkość i płynność gry.

Zatem jak dobrze znacie zasady gier w które?